Gemi Boyamadan önce, ilgili kısımların yüzeyi kir, toz ve yağdan iyice temizlenmelidir. Bu olumsuzluklar tamamen temizlenmezse, boyanın yüzeye yapışmasını önler ve daha sonra dökülmesine ve böylece paslanmaya neden olur.
Kumlama, boya dökülmesini önlemek için de uygulanır. Raspa için farklı araçlar ve yöntemler uygulanmaktadır.
Gemi boyama işlemi, yüzey paslandığında veya mekanik olarak hasar gördüğünde ve aynı zamanda renk değiştiğinde, yüzeyde çatlak veya kabarık olduğunda yapılır.

Gemi boyama işlemi konusunda uygulamaya geçilmeden önce yapılacak boyaların cins ve markasına göre kuruma sürelerinin dikkate alınması gerekmektedir. Boyaların kuruma süreleri ürünlerde veya ilgili bilgi kartlarında bulunmaktadır.
Boyama yapıldığında kuruma süresinin dikkate alınması işe başlama ve tamamlama açısından çok önemlidir.
Gemi Boyama firmaları arasında Topdağ Gemi Raspa Boya Kumlama uygulaması yapılacak gemi için işlem sırasını dikkate aldığında çalışma anındaki atmosferik durum planlamasını da yapmaktadır.
Bir başka anlatımla, dış ortamda yapılırsa, hava durumu hakkında ( nem, rüzgar,yağış, sıcaklık vb. ) bilgi sahibi olmalıdır.
Yüzey hazırlığı boyamadan önce gerekirse kumlama yada temizlik yapılmalıdır.
Gemi boyama işlemlerinde ilk önce, yüzeydeki petrol ve yakıtın temizliğine dikkat edilmelidir. Yakıt veya yağın bulunduğu yüzey bu artıklardan bertaraf edilerek iyice temizlenmelidir. Temizlik için deterjan veya tiner kullanılabilir.
Bu işlem daha sonra kumlama ya da raspa yapılarak kazınmalıdır.
Profesyonel kumlama firmaları ekipmanlarına sahip olan firmamız için uzman ekiplerinde yer alan kazıyıcı, boyanacak yüzeydeki çentikler, çentikler, çizikler ve kirleri tamamen sökme işlemidir. Yüzeydeki tüm yabancı maddeler yüzeyden uzaklaştırılmaktadır. Akabinde boyanacak yüzeydeki tozlar süpürme veya hava tutma ile temizlenmelidir. Yüzey daha sonra tekrar yıkanmalıdır. Pas ve tozsuz yüzey daha sonra boyamaya başlayabilir. Boya alanının tamamen kuru olduğundan emin olduktan sora hava sıcaklığı 10 ila 30 derece arasında olduğunda, ilgili yüzeye yazı ve/veya resmin yapılması tavsiye edilir.
Gemi boyama çalışmalarında İkinci katın uygulaması yapılacaksa, ilk kattan kalacak olan yüzeye yapışan tozun temizlenmesi gerekir. Tüm bu işlemler  Topdağ Gemi Raspa Boya tarafından güvenle gerçekleştirilmektedir.