Gemilerin Bakım-Onarım Raspa Ve Boya Hizmetleri

Yangın Geciktirici Boya
Yangın geciktirici, alev almaz boyadır. Sürülerek uygulandığı yüzeyde kuruyarak eksiz bir tabaka oluşturan iç cephe yangın boyasıdır. Mükemmel alev geciktirici özelliğe sahiptir, dekoratiftir. Direkt alev temasında, alev geciktiricidir. Yangına karşı dayanıklıdır. Su bazlıdır, solvent içermez. Elastiktir, hareketlerden etkilenmez. Kuru veya az nemli yüzeylere rahatça uygulanabilir.

2,5 yıl veya 5 yıllık periyodik bakımları kapsamında yıkama, mekanik raspa ve grit raspa ile yüzey hazırlıklarını müteakip boya planı çerçevesinde boya uygulamaları yapılmaktadır.

Bununla beraber Kimyasal gemilerin yük kapasitesini oluşturan tankların veya kuru yük ambarlarının aynı şekilde 2,5 yıl veya 5 yıllık periyodik bakımlarının yüzey hazırlıklarının yapılarak gemilerin yük özelliklerine göre hazırlanmış boya planına uygun olarak boya uygulamaların yapılmaktadır.

 

Kelime anlamı olarak tornalamak anlamına gelen raspalamak kelimesi yüzeylerin temizliği sırasında yapılan işleme verilen isimdir. Kesici bir alet olan raspa, yüzeyde kalan pürüzleri temizleme sırasında kullanılmaktadır. Bu kesici alet herhangi bir yüzey üzerindeki kabarıklıkları, çıkıntıları törpülemek ve eğlemek işleviyle düzgün bir hale getirmektedir. Keskin ve kenarlı olan bu alet daha önceden işlenmiş zeminlerin üzerine düzeltme sırasında kullanılmaktadır.